Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде, Сектор за ванредне ситуације МУП-а и општина Тител упозоравају пољопривреднике да је спаљивање стрњике и жетвених остатака строго забрањено.
Према Закону о заштити од пожара, за овај прекршај предвиђене су новчане казне, док Министарство на основу својих надлежности и доступних података, спроводи мере у складу са Законом о пољопривреди и руралном развоју.
Министарство располаже ажурираним сателитским и теренским снимцима, као и извештајима пољопривредних инспектора, на основу којих се јасно уочавају парцеле на којима је спаљена стрњика. Свака таква парцела која се и даље води као активна у еАграру, а утврђено је да је спаљена, а власник није пријавио пожар, аутоматски ће повлачити пасиван статус целог газдинства.
Министарство пружа могућност добровољног исправљања – сви пољопривредници који су имали пожар на својим парцелама, без обзира на узрок, позивају се да у року од седам дана ажурирају податке у еАграру, односно да, уколико су парцеле уништене или изгореле, изврше њихово привремено искључење из активне обраде, јер према закону немају право на подстицаје.
Након истека наведеног рока, сва газдинства која нису поступила по овом позиву, а на чијим се парцелама утврди спаљивање без пријаве, биће предмет прекршајног поступка и стављена у пасиван статус.
Министарство, у сарадњи са пољопривредном инспекцијом, општинским инспекторима и Сектором за ванредне ситуације МУП-а, у наредном периоду вршиће појачану контролу терена, све спаљене парцеле ће бити евидентиране, а против одговорних лица покренути прекршајни поступци.
Упућујемо позив свим грађанима да овакве поступке пријаве надлежним ватрогасним станицама и још једном апелујемо на све пољопривредне произвођаче да се уздрже од паљења стрњике и жетвених остатака и тиме не само избегну казне, већ заштите своје земљиште и свој живот и животе чланове породице.

