У среду, 27. новембра 2019. године, у ОШ „Исидора Секулић“ у Шајкашу, наставнице Славица Матица Ћурчић и Ранка Салонски, организовале су дружење под називом „Српско – руско посело“.
Том приликом, припремљен је угледни час о Русији, великој и пријатељској земљи. Повод је, између осталог, био и присуство руских радника у општини Тител, који су тренутно на пословима гасификације, те се слободно може рећи да је то био час о пријатељству.
Дружењу су присуствовали руски извођачи радова, као и родитељи и грађани Шајкаша.
Ученици су водили програм паралелно и на српском и на руском језику.
За реализацију програма, подршку су дали и наставници Основне школе „Светозар Милетић“ Тител, првенствено Јованка Зубовић и Милена Субић, које су направиле поставку на улазу у хол школе, а која је представљала руске националне лутке, што оригиналне, што оне које су ученици направили на часу ликовне културе.
Деца су на керамичким предметима осликала цртеже са руским мотивима, а неколико великих руских марама украшавало је столове у оквиру ове уметничке изложбе.
Рад на преводу текстова помогао је наставник руског језика Славиша Југовић.
Програм је започео интонирањем српске и руске химне, а првом тачком кроз ПП презентацију представљен је пројекат гасовода Турски ток, који добрим делом пролази кроз Србију и чији се радови приводе крају.
Низале су се слике историје Србије и Русије, њихове географске карактеристике, значајне личности које су обележиле време и друштво, све до језичких сличности и данашњих момената живота двеју земаља.
Руски гости су срдачно реаговали, а сваку тачку програма пресецали су квизовима.
Кроз игру асоцијација откривана су решења везана за руски живот и руске изуме.
Наравно да се није заобишла ни руска музика, па је тако једна група ученика отпевала песму „Подмосковске вечери“, док су четири ученице из Мошорина игром и плесом дочарале Каљинку, општепознату руску песму.
Крај програма је подразумевао и послужење. Наставници и родитељи су спремили аутентична и разноврсна јела, све са заједничким предзнаком – руска салата, руске капе, српска проја, српска гибаница…
Било је то вече српско – руског дружења и лепих емоција.