Интернационални радни камп у Тителу окупио волонтере неколико европских земаљa :: Званична презентација општине Тител ::

3. Sep 2010.

Интернационални радни камп у Тителу окупио волонтере неколико европских земаљa

Камп је организован удруженим снагама Волонтеског центра Војводине и представника опшине Тител, и замишљен као еколошки, "зелени" камп, имао је за циљ да кроз чишћење и сређивање Тителског брега, мештанима овог малог, али значајног војвођанског места укаже на то колико је битно чувати своје окружење.

Осморо волонтера из Чешке, Швајцарске, Пољске, Француске, Италије уз помоћ локалних волонтера сакупљали су смеће наталожено по обали Тисе и већ за два дана успели су да уклоне 60 повећих џакова отпада. Сакупљене су велике количине успут одбачене пластике, стакла и катрона, али у џаковима су такође завршили и разноразни одевни предмети попут обуће и панталона, па чак и козметике немарно бачене или заборављене уз обалу реке.

Кроз свој рад волонтери су дали пример како је тек нешто добре воље потребно да се околина одржава чистом, а природа поштује. Такође су показали да све то може да се уради уз смех, кроз дружење, упознавање и да брига за окружење треба да припада сваком од нас.

У току наредних дана направљени су и први конкретни кораци, који ће убудуће помоћи да се неки нови отпатци одложе на право место. Израђене су канте за смеће, које су непосредно пре завршетка кампа постављене на тисански кеј. Ове канте су уједно и одраз свих насмејаних тренутака проведених у току недељу дана, колико је камп трајао, јер је свака од њих са посебном пажњом осликана, заједничим трудом и разменом идеја локалних и страних волонтера. Уз њих су постављени и осликани знакови са симболичним порукама, који такође указују на значај природе и колико наши појединачни поступци могу добро или лоше да утичу на њу.

Радни часови, међутим, били су испреплетени тренуцима слободног времена, у току којих су домаћи волонтери на забаван и несвакидашњи начин упознали своје госте са лепотама и културно-историјским значајем Титела. Измеђј легенди о изгубљеном благу, Атили Хунском, приче о Милеви Марић, гости су посетили Царску бару, Етно кућу и друге занимљиве делове овог малог магичног места, а претпоставка да је лик тајног агента Џејмс Бонда заправо начињен на основу живота човека пореклом из Титела је нешто што ће овогодишњи гости сигурно са посебним задовољством препричавати по повратку својој кући.

Након заиста добрих резултата и свакако лепог искуства представници општине Тител планирају да се  овакав или сличан пројекат настави и догодине, те су стога свима онима који волели да учествују, али искусе незаборавне тителске дане врата овог места широм отворена.

Marta Sykut

3. Sep 2010.

Сeдницa Скупштинe oпштинe Tитeл, у понедељак, 18. децембра
Посета Сајму „Сложни мозаик Србије“
Јавна набавка „Набавка средстава за економско оснаживање породица избеглица“
Конституисан Савет за међунационалне односе општине Тител
Обавештење о пријави угинућа животиња
Одржана Годишња скупштина Удружeња „Приjaтeљи Tитeлa“ из Титела
Обележен Meђунaрoдни дaн oсoбa сa инвaлидитeтoм
У Тителу одржана 22. сeдницa Oдбoрa зa пoљoприврeду, шумaрствo и вoдoприврeду
У СТШ „Милева Марић“ у Тителу обележен Светски дан борбе против сиде
Јавна набавка у вези са изградњом прве фазе канализационе мреже

© Сва права задржана - Општина Тител 2006-2016.